Ugrás a fő tartalomra

Gombóc leves

Nem tűntem el, csak kicsit visszavonultan készültem az gyermekem születésére! :-)

S már itt is vagyok, hogy egy újabb egészséges receptet osszak meg! Bár manapság a burgonya nem tartozik az egészséges ételek megnevezésébe, de én úgy vélem, hogy a teljes értékű táplálkozás a mértékletességen alapszik. Így ebbe beletartozik a burgonya fogyasztása is. Hiszen tartalmazza az összes növényi fehérjét, kálium (ami a szívnek jó), kalciumot, vasat, foszfort.

Régen, amikor főztek gombócot, mindig maradt ki egy kis adag, így abból készült a gombóc leves. Én egy kicsit módosítottam, s meg kell mondanom, hogy nagyon finom lett. Ilyenkor a nagy melegekben érdemes sok folyadékot inni és pótolni a szervezet só háztartását is. Én parajdi kősót használok! A leveseket pedig cserépedényben főzőm!

Hozzávalók:
- 3 db főtt burgonya
-.két maroknyi friss petrezselyem
- 3 db nagy fokhagyma
- 2 db karalábé
- 3 db sárgarépa
- 2 db zellerlevél
- tönköly fehér/teljes kiőrlésű liszt
- 1 db tojás
- só, bors, borsikafű, piros paprika
- kókuszzsír

Elkészítése:
- 2 evőkanál kókuszzsíron megpirítunk 3 evőkanál tönköly fehér lisztet
- hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát és petrezselyem felét
- majd piros paprikát és felöntjük vízzel
- ehhez jönnek a zöldségek
- amikor felforrt, akkor hozzáadjuk a gombócokat (a megfőtt burgonyát összetörjük, és hozzáadjuk a lisztet, sót, petrezselymet és a tojást. Gombócokat formálunk, és a levesbe tesszük).
- amikor a gombócok a leves tetejére jönnek, akkor készen van a levesünk!

Jó Étvágyat!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kovász készítése házilag

Most megosztok egy nagy titkot, amit már én is jó ideje kerestem. Egy alkalommal - sajnos nem tudom, hogy hol-, rátaláltam a házi kovász készítésének a receptjére. Mivel igyekszem minél természetes alapanyagokkal dolgozni- főzni -sütni a konyhában. Így évek óta motoszkál bennem a kérdés, hogy hogyan készítjük és tartjuk életben a házi kovászt. Hiszen régen ezzel sütöttek és esküvőkor a menyasszony az édesanyjától kapott egy adag kovászt. Tehát akár több nemzedékes is lehetett az eredeti kovász. Akkoriban nem volt hűtő, így szárítva tárolták. Ma viszont van, így ezt kihasználva készül el a saját kovászom. És miért jobb, mint az élesztő? Jó kérdés! Főleg azok számára lényeges, akik mindentől fel puffadnak, ég a gyomruk kelt tésztafélék fogyasztása után, akiknek epe problémájuk van, akik cukorbetegek, akik rákosak, akik vastagbél gyulladásban szenvednek, akik fontos a jó emésztés! Hiszen a kovász természetes erjedési folyamatokat indít be a tésztában, ami a testben gyorsabban emésztőd

Krumplis fánk (tojás és tej mentesen)

Párom nagy kedvence. Eredetileg mindig tojással és tejjel készítem. Viszont a böjt időszak alatt ezekről is lemondunk. Így megpróbáltam ezek nélkül elkészíteni. Nagy meglepetésemre nem lehet észre venni különbséget! :-) Hozzávalók: - 5 db burgonya - víz - 3 evőkanál őrölt lenmag - 1 evőkanál őrölt szezámmag - pici élesztő - tönköly liszt (felesben a fehérrel) - pici olaj + a sütéshez olaj Elkészítése: - a burgonyát héjában megfőzzük, majd megszabadítva a bundájától összetörjük - teszünk hozzá pici sót - langyos vízben felfuttatjuk az élesztőt, majd hozzátesszük a burgonyához - hozzátesszük az őrleményeket - annyi lisztet teszünk hozzá, amennyit felvesz - a végén hozzá teszünk egy kis olajat - kinyújtjuk és kiszaggatjuk - olajban kisütjük Ezt a fánkot sósan és édesen is lehet fogyasztani. Sósan önmagában, édesen pedig lekvárral. Jó Étvágyat!

Házi növényi tejföl!

Alapjában lehet kapni a boltokban növényi tejfölt, és otthon is számos módja van, hogy helyettesítsük. Viszont a tapasztalatom az, hogy nem minden ételben finom a rizsliszt+citromlé kombináció. Ezért kifejlesztettem a házi növényi tejfölt. Aminek nagyon hasonló a tejfölhöz az íze, de természetesen érződik rajta, hogy nem eredeti! 1. Először készítettem egy rizs+kesudió tejet (sűrű tej) 2. Hagytam langyos hűlni, amikor belekevertem 1 teáskanál nádcukrot és 2 kapszula növényi probiotikumot (DM), 3 evőkanál hidegen sajtolt napraforgó olaj 3. Beletettem a joghurt készítőbe 12 órára 4. Amikor elkészült, akkor tettem még bele kevés citrom levét 5. Hűtőbe tettem és még 1 hét múlva is használható volt! Jó Egészséget!